Krasokorčuľovanie je technicky náročný a krásny zimný šport, s krúžením po ľade, so skokmi, piruetami a špirálami.
Jednotlivci alebo dvojice predvádzajú predpísané prvky pred zborom rozhodcov, ktorí im udeľujú známky za technickú hodnotu a umelecký dojem. Krasokorčuliari najprv súťažia v krátkom programe s predpísanými prvkami, ktorý testuje ich technické majstrovstvo, a potom vo voľnom programe, ktorý im umožňuje predviesť ich umelecký prejav. Medzi olympijské športy bolo zaradené už v roku 1908.
Klzisko
Dôležitým faktorom je teplota ľadu. Tá by sa mala udržovať na úrovni mínus 5,5 stupňa Celzia, čím je ľad o 3,5 stupňa teplejší než v ľadovom hokeji. Chladnejší ľad by bol tvrdší a pomalší.
Zostavy
Krasokorčuliari predvádzajú dve zostavy – krátky program (2,4min) a voľnú jazdu (4min), do každej musia zaradiť povinné prvky. Osem predpísaných prvkov vyžaduje technický krátky program, ktorý môže obsahovať dvojitý axel, skok do nízkej piruety, kombináciu trojitého a dvojitého skoku a pre dvojice špirály alebo dvíhané figúry. Druhá časť vystúpenia, voľná jazda, si vyžaduje vyváženosť prvkov, ktoré musia pokrývať celý priestor ľadovej plochy vrátane piruet, skokov, krokových pasáží. Od dvojíc sa vyžaduje, aby obaja partneri prevádzali pohyb súčasne, aj paralelne a symetricky. Maximálne hodnotenie im zabezpečí spájanie obťažných prvkov s náročnými krokovými variáciami v mnohorakom spôsobe držania a v rôznych polohách.
Systém dnešného bodového hodnotenia zaviedli v krasokorčuľovaní v roku 2004. Každý prvok má v bodovej stupnici presne určenú hodnotu. Stupeň predvedenia prvku od mínus 3 do plus 3 sa potom pridá k hodnote a závisí od toho, ako je zvládnutý. Najvyššia a najnižšia známka sa škrtá a z hodnotenia zostávajúcich siedmich rozhodcov sa vyrátava priemer. Táto hodnota sa potom pridá k základne hodnote a vyráta sa konečná známka.
História
Korčuľovanie na rekreačnej aj súťažnej úrovni začalo získavať popularitu približne v polovici 19. storočia. Revolučnú zmenu prinieslo zaradenie tanečných prvkov do vystúpení v 60. rokoch 19. storočia a veľký význam malo aj založenie Medzinárodnej korčuliarskej únie v roku 1884. Prvé majstrovská sveta mužov sa uskutočnili roku 1896, ženy sa pridali o dekádu neskôr. Jozef Sabovčík, majster Európy z roku 1985, sa zapísal do histórie ako prvý muž, ktorý skočil v súťaži štvoritý skok.
Zaujímavosti
* 60 je teplota vody v stupňoch Celzia, ktorá sa nanáša na ľad pri úprave rolbou, aby bola ľadová plocha hladká ako zrkadlo.
* V roku 1942 ako prvá krasokorčuliarka skočila dvojitý lutz Kanaďanka Barbara Ann Scottová a to vo veku iba 13 rokov.